Uverejnené 5.5.2021

Choré telo potrebuje lekára, chorá duša priateľa (Menandros)

História

Aj v modernej ére sú vypuknutia chorôb takmer konštantné s minulými, aj keď nie každá choroba dosahuje pandemickú úroveň a to od Antoninovského moru až po COVID-19. Počas trvania celej histórie, ako sa ľudia rozširovali po celej planéte, infekčné choroby sú naším neustálim spoločníkom. Čím viac sa ľudia civilizovali – s väčšími mestami, exotickejšími obchodnými cestami a zvýšeným kontaktom s rôznymi populáciami ľudí, zvierat a ekosystémov – tým pravdepodobnejší bol príchod novej pandémie.

        

Názov epidémie Časový úsek Typ / hostiteľ Počet úmrtí
Antoninovský mor 165-180 verí sa, že to boli buď kiahne alebo osýpky 5M
Epidémia Japonských Kiahní 735-737 Vírus Variola Major 1M
Justiánsky mor 541 -542 Baktéria Yersinia Pestis / potkany, blchy 30 – 50 M
Čierna smrť 1347 – 1351  Baktéria Yersinia Pestis / potkany, blchy 200 M
Vypuknutie kiahní v novom svete 1520 – ďalej Vírus Variola Major 56 M
Veľký Londýnsky mor 1665 Baktéria Yersinia Pestis / potkany, blchy 100 000
Taliansky Mor 1629 -1631  Baktéria Yersinia Pestis / potkany, blchy 1M
Pandémia Cholery 1 – 6 1817 – 1923  Baktéria V. cholerae  1M+
Tretí mor 1885 Baktéria Yersinia Pestis / potkany, blchy 12M (Čína, India)
Žltá Zimnica koniec 18-teho storočia Vírus / Komáre 100 000-150 000 (USA)
Ruská Chrípka 1889-1890 Verí sa, že to je H2N2 / vtačí pôvod 1M
Španielska chrípka 1918-1919 H1N1 vírus / Prasatá 40-50M
Ázijská chrípka 1957-1958 H2N2 vírus 1.1M
Hong Kongská chrípka 1968 – 1970 H3N2 vírus 1M 25 – 35M
HIV / AIDS 1981 – po dnes Vírus / Šimpanzi  25-35M
Prasacia chrípka 2008-2010 H1N1 vírus / Prasatá 200 000
SARS 2002-2003 Koronavírus / Netopiere, Cibetky 770
Ebola 2014-2016 Ebolavírus / Divoké zvieratá 11 300
Mers 2015 – dnes Koronavírus / Netopiere, Ťavy 850
Nový koronavírus (COVID-19) 2019 – dnes Koronavírus / neznámy (pravdepodobne šupinavce)

Nakazených ku dňu 4.5.2021: 154 266 422

zomrelí ku dňu 4.5.2021: 3 228 740

Hnev bohov

V mnohých starodávnych spoločnostiach ľudia verili, že duchovia a bohovia spôsobovali choroby ľuďom, ktorí si ich rozhnevali.

Toto nevedecké vnímanie často viedlo ku katastrofálnym reakciám, ktoré viedli k smrti tisícov, ak nie miliónov ľudí. Našťastie ľudské chápanie príčin chorôb sa zlepšilo, čo má za následok drastické zlepšenie reakcie na moderné pandémie, aj keď vo veľa prípadoch pomalé a neúplné.

Prvý rok pandémie..........

Marec 2020 pre Slovensko vyzeral zo začiatku sľubne, verili sme, že nás Boh omilostí, nasvedčovali tomu výsledky malého počtu chorých i úmrtí. Nemilosrdný bol však vírus a asi aj ľudia sami. Svojim správaním mu dali šancu šíriť sa.

Strach ....

je emócia, ktorá je reakcia na nebezpečenstvo, je to obranný mechanizmus ako aj bolesť dlhotrvajúce pocity neistoty , strachu, bezmocnosti, úzkosti a bolesti opantávajú celého človeka čo vedie okrem iného do patologických psychických aj psychosomatických prejavov.

Úzkosť

Úzkosť je veľmi silná emócia. V závislosti od sily jej prežívania môže vyvolať fyziologické prejavy ako studené ruky či nohy, potenie, búšenie srdca, rýchly a plytký dych. Dlhotrvajúca úzkosť je pre náš organizmus toxická tak isto ako aj stres.

Hrozba vzniku davovej psychózy

Aktuálna situácia či jej charakteristiky sa môže úzko spájať s davovou psychózou. Šíriaca sa nákaza je hrozbou pre všetky vekové kategórie, pre všetky sociálne vrstvy, pre nás všetkých. To v nej utvára možnosť vzniku davovej psychózy. Správanie davu v kritickej situácii je charakteristické hlavne stratou zodpovednosti jednotlivca. To znamená, že negatívne prejavy správania neprisudzujeme jednému človeku ale celej sociálnej skupine. Nepoukazuje sa jednotlivo na následky správania každého jednotlivo, ale na následky správania celých skupín. Takáto stieraná zodpovednosť vedie k tomu, prečo mnohí nemajú tendenciu napraviť svoje správanie (ako napr. aktuálne nosenie rúška na verejnosti)- takýto človek nepociťuje zodpovednosť za svoje vlastné správanie ale prenáša celú zodpovednosť na inú sociálnu skupinu.

1/3

• Krátkodobé dôsledky u tých, ktorí netrpeli žiadnou poruchou duševného zdravia pred pandémiou zahŕňajú zvýšené pocity úzkosti a depresie kvôli dlhodobej izolácii, strachu z nákazy a strachu o blízkych, ktorí sú z rizikových skupín, nespavosť, atď..

• Štúdie z USA , Iránu , Číny , Veľkej Británie a Kanady poukazujú na to, že tretina obyvateľstva trpí v tejto dobe úzkosťou.

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti

Ďalším z krátkodobých dopadov pandémie na naše mentálne zdravie je zhoršená dostupnosť duševnej zdravotnej starostlivosti. Mnoho psychiatrov a psychológov zredukovali svoj styk s pacientmi na minimum a ľudia majú problém dostať sa k svojmu lekárovi alebo lekárke. V mnohých štátoch boli dokonca psychiatrické oddelenia prerobené na oddelenia pre pacientov nakazených Covidom-19. Zanedbávanie duševného zdravia počas pandémie môže mať ďalekosiahle spoločenské a ekonomické následky.

Obete zo zúfalstva

Táto pandémia nebude mať len obete nákazy samotnej. Bude mať aj skryté obete, ktoré v dennom počte nakazených nikde nenájdete. Sú to takzvané obete zo zúfalstva. Obete zo zúfalstva sú pojem, ktorým sa označujú ľudia, ktorí spáchali samovraždu, zomreli na predávkovanie liekmi, drogami alebo alkoholom kvôli ekonomickému úpadku. Sú to ľudia, ktorí nevideli iné východisko, v ktorom sa oni a ich rodina ocitla pretože prišli o zamestnanie ale sa ich príjmy radikálne znížili.

...po prekonaní Covid - 19

Približne u 1 z 8 pacientov (12,8 %) bolo takéto ochorenie diagnostikované prvýkrát, šlo najčastejšie o úzkosť či depresiu, informuje web Statnews. V porovnaní s kontrolnými skupinami ľudí, ktorí mali chrípku alebo iné respiračné infekcie, bol u covidových pacientov výskyt prvých neuropsychiatrických diagnóz takmer dvakrát vyšší. Čísla u tých, ktorí mali závažnejší priebeh ochorenia, boli vyššie. Zo 46 % takýchto pacientov dostalo psychiatrické alebo neurologické ochorenie.

 

Vedci sa už dlho zaoberajú účinkami koronavírusu na mozog. Domnievajú sa, že vírus sa môže dostať do mozgu cez čuchovú žiarovku v limbickom systéme, kde sú dekódované chute a vône. Zápal tiež poškodzuje krvné cievy v mozgu a môže viesť k vzniku krvných zrazenín alebo demencie. Vedci však tiež pripúšťajú, že k psychiatrickému ochoreniu môžu prispieť aj stresové faktory.

 

Následky dlhodobého stresu

• KVCH

• znížena obranyschopnost organizmu

• cukrovka

• obezita

• zvýšený TK

• GIT

• sexuálna dysfunkcia

• kožné problémy

• autoimunné choroby

• nespavost

• infekcie dýchacích ciest

• úzkostné poruchy

 

Čo robiť

• Fyzicka aktivita, relax, spánok

• Spoločnosť priateľov, rodiny – komunikacia

• Zdravá strava, vitamíny

• Pozitívne myslenie

• Viera

• Nádej

• Odborná pomoc

 

Zamyslenie ........

ja osobne mám pocit, akoby počas týchto uplynulých ťažkých mesiacov, samotné zlo sa ukázalo ešte horším ale dobro našťastie ukázalo svoju tvár...............to sme si nadelili my ľudia, jeden druhému........na pracovisku, v obchode, u lekára... Priatelia i susedia.....všetci...

 

Mgr. Dagmar Erdélyiová Oddelenie podpora zdravia a Výchovy k zdraviu a zdravotníckej štatistiky Máj 2021