Usmernenia hlavného hygienika SR ku COVID-19
VYHLÁŠKY 13 a 14, ÚVZ SR vydané 21.1.2021 k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí a k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa
Uverejnené 22.1.2021
13. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí
14. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa
Účinnosť vyhlášok od 27.1.2021
Kompletný text vyhlášok (.pdf 314 kB)
Kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19
Uverejnené 21.1.2021
Kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 (.pdf 292 kB)
Čo mám robiť, ak som COVID- 19 pozitívny?
Uverejnené 20.1.2021
• Musíte zostať v DOMÁCEJ IZOLÁCII a ostatní členovia spoločnej domácnosti v KARANTÉNE (aj keď boli pri aktuálne prebiehajúcom testovaní negatívni).
• Informujte o pozitivite Vášho všeobecného lekára (v prípade detí všeobecného lekára pre deti a dorast), alebo lekára miestne príslušného VUC, ak Váš lekár nie je k dispozícii.
• Už pri miernych klinických príznakoch bezodkladne telefonicky kontaktujte svojho príslušného všeobecného lekára, dohodnite sa na ďalšom postupe a dodržujte jeho pokyny, najmä ohľadom liečby.
• Ak máte závažné príznaky: opakované vzostupy teploty nad 39 st.C, ťažkosti s dýchaním, tlak alebo bolesť na hrudníku, volajte záchrannú zdravotnú službu – č. 155.
• Informujte o svojej pozitivite všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte 2 dni pred odberom výteru z nosohltana (alebo pre začiatkom klinických príznakov, ak tieto vznikli ešte pred odberom). Všetky kontakty musia ostať v karanténe (aj v prípade negatívneho výsledku v čase práve prebiehajúceho testovania) 10 dní od kontaktu s Vami. Za úzky kontakt sa považuje osobný kontakt dlhší ako 15 minút vo vnútornom priestore.
• Vaša domáca izolácia trvá minimálne 10 dní od odberu na COVID-19, pokiaľ sa v posledných troch dňoch tejto doby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavičnosť, strata čuchu, chuti....). O konečnej dĺžke karantény rozhodne Váš všeobecný lekár.
• Karanténa osôb žijúcich s Vami v spoločnej domácnosti trvá po celú dobu Vašej izolácie. (Odporúčame im prihlásiť sa na testovanie prostredníctvom web-stránky korona.gov.sk link: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php, najskôr 5. deň od kontaktu s Vami. Aj v prípade negatívneho výsledku však ostávajú v karanténe počas celej doby Vašej izolácie).
• Ak ste COVID-19 pozitívny, Vy ani osoby žijúce s Vami v spoločnej domácnosti a Vaše úzke kontakty nesmiete opustiť miesto, kde ste sa rozhodli zdržiavať počas izolácie a karantény okrem: prípadu núdze, pri potrebe základnej zdravotnej starostlivosti. Nesmiete: chodiť na verejné miesta, kultúrne spoločenské a športové udalostí, ani sa zúčastňovať súkromných akcií (rodinné oslavy, a pod. s výnimkou pohrebov), používať hromadnú dopravu alebo taxík, nikoho navštevovať, prijímať návštevy.
• Vstup do domu/bytu, kde ste v izolácii, majú len: osoby, ktoré tam bývajú, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.
• Ak bývate v rodinnom dome, môžete ísť do svojej súkromnej záhrady alebo na dvor. Ak bývate v byte, môžete ísť na súkromný balkón.
• V prípade, že potrebujete kúpiť potraviny, iný tovar a lieky, požiadajte inú osobu o pomoc (ktorá nie je v karanténe), aby Vám doniesla nákup k Vašim vchodovým dverám.
• Nákup si môžete objednať aj telefonicky alebo e-mailom. V prípade núdze môžete opustiť izoláciu pri zabezpečovaní nevyhnutných životných potrieb s prekrytými hornými dýchacími cestami respirátorom FFP2 a dodržaním hygieny rúk.
• Viac informácií na stránke: www.korona.gov.sk, www.uvz.sk
Čo mám robiť, ak som COVID-19 negatívny?
Uverejnené 20.1.2021
• Správajte sa zodpovedne, dodržujte všetky odporúčania:
- noste rúško
- dodržujte odstupy
- používajte dezinfekciu na ruky
- často vetrajte priestory, kde sa zdržiavate
- čo najviac obmedzte stretávanie sa s inými ľuďmi – aj v exteriéri
• Váš negatívny test neznamená, že nie ste infikovaný, môžete už byť v inkubačnej dobe ochorenia.
• Sledujte svoj zdravotný stav a aj pri miernych klinických príznakoch (teplota, kašeľ, strata čuchu, chuti, dýchavičnosť....) bezodkladne kontaktujte telefonicky svojho príslušného všeobecného lekára, dohodnite sa na ďalšom postupe a dodržujte jeho pokyny.
• Ak ste boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou (2 dni pred jej pozitívnym testovaním, alebo pred začiatkom jej klinických príznakov ), musíte ostať v karanténe, aj keď výsledok Vášho vyšetrenia pri aktuálne prebiehajúcom testovaní bol negatívny. Odporúčame Vám opakovane sa zúčastniť testovania najskôr 5. deň od kontaktu s pozitívnou osobou. Za úzky kontakt sa považuje osobný kontakt dlhší ako 15 min. vo vnútornom priestore.
- Vaša karanténa trvá minimálne 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, a to aj v prípade, že Váš test bol na 5. deň od kontaktu s pozitívnou osobou negatívny.
- Informujte o svojom kontakte Vášho všeobecného lekára (v prípade detí všeobecného lekára pre deti a dorast) alebo lekára miestne príslušného VUC, ak Váš lekár nie je k dispozícii, dohodnite sa na ďalšom postupe a dodržujte jeho pokyny.
- Riaďte sa pokynmi – Čo mám robiť, ak som bol v úzkom kontakte s Covid 19.
- Viac informácií na stránke: www.korona.gov.sk, www.uvzsr.sk
COVID-19: Usmernenie Úradu verejného zdravotníctva k zaobchádzaniu s ľudskými pozostatkami osoby, ktorá bola v čase úmrtia nakazená koronavírusom (SARS-CoV-2) a k organizovaniu pohrebných obradov
Uverejnené 15.12.2020
Aktualizované 12.1.2021
Koronavírus – informácie o šírení a životnosti vírusu Ochorenie COVID-19 spôsobuje akútnu infekciu dýchacích ciest.
Všetky spôsoby prenosu koronavírusu doposiaľ nie sú známe, no z dostupných zdrojov je možné konštatovať, že sa tento vírus prenáša z osoby na osobu najmä vzduchom (pri vzdialenosti menšej ako 2 metre), a to kvapôčkami rozprášenými do ovzdušia ako výsledok kýchania, kašlania a rozprávania bez prekrytia úst a nosa. Nemožno vylúčiť prenos aj z iných sekrétov, ako napr. krv, moč a pod. Určitý čas je vírus schopný prežiť aj na povrchu predmetov kontaminovaných v dôsledku šírenia kvapôčkovou cestou. Nemožno tiež vylúčiť ani prenos nákazy pri dotyku povrchov, na ktorých sa vírus nachádza s následným dotykom úst, nosa, očí a podobne, nejde však o najvýznamnejší spôsob prenosu tejto nákazy. So zvyšujúcim sa počtom pozitívnych prípadov s potvrdeným ochorením COVID-19 sa zvyšuje pravdepodobnosť narastania obetí infikovaných koronavírusom (SARS-CoV-2), s čím sú spojené mnohé otázky ohľadom manipulácie s ľudskými pozostatkami, príp. ostatkami osoby, ktorá mala v čase úmrtia potvrdenú nákazu koronavírusom. Tak ako všetky iné vírusy, aj koronavírus prežíva v bunke živého organizmu. Mimo živej bunky sa nerozmnožuje, takže pokiaľ nenájde nového hostiteľa, hynie. Infekcia SARS-CoV-2 nie je klasifikovaná ako nebezpečná prenosná choroba v súlade so zákonom č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ochorenie COVID-19 je však respiračná prenosná infekcia ohrozujúca verejné zdravie.
Zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami v spojitosti s ochorením COVID-19 zamestnancami pohrebných služieb
3. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí
Uverejnené 8.1.2021
3. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam prevádzok a hromadných podujatí (.pdf 223 kB)
Účinnosť od 11.1.2021
Výzva Silvester 2020 - Vstúpte do nového roka iba v kruhu svojich najbližších
Príchod nového roka najbezpečnejšie privítate tak, že si urobíte oslavu iba s členmi vašej domácnosti, alebo presuniete obvyklé stretnutia s kamarátmi či príbuznými výlučne do virtuálneho priestoru.
Cestovanie, návštevy a oslavy s ľuďmi, s ktorými nežijete v jednej domácnosti, sú v súčasnej, veľmi vážnej epidemiologickej situácii, rizikové. Rádovo zvyšujú pravdepodobnosť, že sa nakazíte ochorením COVID-19, prípadne, že infekciu zanesiete medzi svojich blízkych.
COVID-19 môže mať ťažký priebeh a dlhodobé následky aj v prípade inak zdravých a aktívnych ľudí. Pre seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami môže byť ochorenie smrteľné. Situácia v nemocniciach je v súčasnosti kritická, čo dosvedčujú zábery preplnených zdravotníckych zariadení. Lôžka sú plné pacientov s vážnymi stavmi. Záchranári a zdravotníci, ktorí sa o nich starajú, sú už na pokraji síl.
Neriskujte. V tomto náročnom období pre zdravotníctvo nemaskujte zbytočné a rizikové stretnutia pod platné výnimky v prijatých opatreniach. Nehanbite sa druhých požiadať, aby si vo vašej spoločnosti nasadili rúško, alebo aby si po vstupe do vašej domácnosti opakovane umyli či dezinfikovali ruky. Nepredpokladajte, že je váš nedávno negatívny výsledok z testovania aj naďalej aktuálny.
Chráňte sa. Buďte pre svoje okolie príkladom. Vyhýbajte sa miestam, kde sa združuje vyšší počet ľudí. Cielene a vedome sa vystríhajte slabo vetraných priestorov a spoločnosti ľudí bez rúšok a bez dostatočných rozostupov. Nepodliehajte falošnému pocitu bezpečia a radšej vstúpte do nového roka iba s vašimi najbližšími, pretože oslavou mimo tohto najužšieho kruhu, môžete prispieť k založeniu novoročného ohniska nákazy.
Rešpektujte, prosím, aktuálne platné opatrenia. Sú nastavené tak, aby znižovali mobilitu a stretávanie sa s ľuďmi. Skúsenosti z terénu nám počas sviatočných dní ukázali, že sa nie vždy dodržiavajú. V mimoriadnych kontrolách rešpektovania pravidiel, napríklad v lyžiarskych strediskách, ubytovacích zariadeniach, prevádzkach, ale i kostoloch pokračujeme aj po nasledujúce dni. A v lokalitách, kde je to potrebné, regionálni hygienici už týždne sprísňujú opatrenia nad rámec celoplošných.
V boji s pandémiou nevyhnutne potrebujeme vašu pomoc. Prispejte svojou zodpovednosťou k tomu, aby bol rok 2021 pre nás všetkých zdravší a šťastnejší.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a regionálne úrady verejného zdravotníctva
Strana 1 z 21