Vážení cestujúci,

v súvislosti so zvýšeným výskytom ochorení na osýpky v Európe a v súvislosti so zaznamenanými importovanými (dovezenými) ochoreniami na osýpky v obci Drahňov, okr. Michalovce  z Veľkej Británie,  Vás upozorňujeme na možné riziko šírenia tohto ochorenia medzi občanmi Slovenskej republiky. V prípade tejto prenosnej choroby predstavuje každá forma dopravy (autobusová, letecká, individuálna) určité riziko vzniku a šírenia nákazy, nakoľko sa osýpky šíria práve vzdušnou cestou. Riziko infikovania sa je však väčšie, keď sa cestujúci stretávajú,  žijú alebo pracujú s miestnymi ľuďmi alebo sa zúčastňujú veľkých podujatí (športových a hudobných a pod.). Ak sa práve chystáte do Veľkej Británie, odporúčame Vám zistiť u svojho ošetrujúceho lekára očkovanie proti uvedenému ochoreniu, resp. v prípade pobytu v týchto krajinách je potrebné pri návrate domov sledovať svoj zdravotný stav približne 21 dní, čo predstavuje maximálne obdobie kedy sa môžu prejaviť prvé klinické príznaky ochorenia.

Osýpky nie sú neškodné detské ochorenie. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko šíri medzi neočkovanými osobami. Príznaky sa objavia zvyčajne 10 až 12 dní po nakazení sa, spočiatku pripomínajú prechladnutie s nádchou, kašľom a horúčkou. Pacient má začervenané oči precitlivené na svetlo. Ako ochorenie postupuje, zvyčajne na 3. až 7 .deň môže horúčka vystúpiť na 39 – 41 st. C a zjaví sa červená vyrážka, ktorá pretrváva 4 až 7 dní. Závažnosť osýpok spočíva najmä v komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek a pľúc, zápal priedušiek a pľúc, zápal mozgu a zápal ucha, prípadne  môže dôjsť aj k úmrtiu.

V prípade, ak sa u vás už objavia vyššie uvedené príznaky ochorenia, je potrebné ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý zabezpečí vaše vyšetrenie a minimalizovať kontakt s inými osobami.

V súvislosti s výskytom prenosného ochorenia, RÚVZ Michalovce vydal tieto opatrenia (zavesené dňa 29.5.2018):